Jag har alltid älskat filmmusik.
Alltså, inte de där ledmotiven av olika artister som ibland letar sig in på topplistorna, utan stråkarna eller score som det heter på engelska.
Detta har faktiskt varit med mig sedan jag var väldigt liten. Jag fastnade alltid för musiken i filmer och kunde sedan nynna eller vissla på musiken i dagar. Jag spelade in blandband med just filmmusik där John Williams såklart var dragplåstret. Älskade hans Wagnerianska kompositioner och det pampiga i teman från Star Wars, ET och Superman.

Jag hittade nya kompositörer med åren och fastnade hår för Danny Elfman som gjorde musiken till Batman och mer eller mindre allt Tim Burton regisserade. Det var något med hans rytmiska komposition som passade mig som handen i handsken. Sedan älskade jag hans mer vackra stycken som Sommersby och Black Beauty. Men självklart, när han gjorde musiken till Edward Scissorhands eller Dick Tracy så var han ju som bäst.

Från 90-talsts slut var det självklart Hans Zimmer som var det stora namnet. Han började som den tyske motsvarigheten till Vangelis med mycket synthar och allt var väldigt pampigt. Crimson Tide, The Rock och Broken Arrow var väl typiska Zimmer-soundtrack. Men han gjorde ju även magiska kompositioner för filmer som The Lion King, Beyond Ragoon, Thin Red Line och Pearl Harbor.
Sedan kan det väl – likt John Williams på 80-talet – bli för mycket av Zimmer också, där allt känns samma. Men han lyckas hela tiden hitta de där styckena som ändå flyttar fram positionerna för honom, vilket är imponerande. Som The Dark Knight, Inception och (självklart) Gladiator.

Då liksom nu älskar jag ju blandband.
Så självklart fick jag göra en med enbart filmmusik.
Här hittar du en hel del av mina favoriter och jag kommer fylla på med mer stycken när jag kommer på att ”just det, DEN måste ju vara med”.

Lyssna och njut.

Grundare och chefredaktör för Popmuzik. Älskar popmusik i största allmänhet och mina husgudar är Pet Shop Boys. Tycker att en bra låt är en låt som jag vill lyssna på mer än en gång.

Comments are closed.

Spellistor

MER POPMUZIK SOM PATREON

Nu när Popmuzik inte längre finns på Facebook, får du gärna följa bloggen på Patreon.
Där kan du som medlem få uppdateringar om nya inlägg i bloggen, läsa krönikor, rösta i roliga omröstningar och vara med i diskussionen om ny popmusik. Du kan bli medlem helt gratis, eller om du vill kan du även stötta bloggen med några kronor i månaden som Popmuzik Liker eller Popmuzik Lover. Vi ses på Patreon

Musikinspiration från Göteborg sedan 2011