Jag använder Apple Music för att lyssna på musik.
Detta av flera olika anledningar. Jag har bara Apples produkter hemma och just Apple Music fungerar smidigt på min iPhone, Mac, iPad, Apple TV och min Apple Watch. Ärligt, om du använder dig av en eller fler av dessa prylar, så är du en potentiell Apple Music-användare.

Apple Music

Jag har sedan jag började lyssna på musik alltid betalat för musik. Jag jobbade i skivaffär andra halvan av 90-talet och köpte typ CD för hela min lön. När CD mest tog upp döyta hemma så köpte jag musiken via iTunes.
Med Spotifys intåg började jag sedan använde dem och när Apple Music lanserade gick jag efter något år (efter en fruktansvärd start) över till dem helt. I mitt Apple Music-bibliotek har jag alla mina rippade CD och köpt musik på ett och samma ställe tillsammans med all streamad musik i hela världen. Sjukt smidigt om du skulle fråga mig.

Jag vet att jag kämpar i motvind att försöka få fler folk att använda Apple Music. Det är synd, för det är en plattform där i alla fall jag upptäcker en hel del artister via intervjuer och kurerade spellistor. Det är mer redaktionellt med Apple Music Radio och framförallt så betalar de ungefär dubbelt så mycket för varje stream till upphovspersonerna än vad Spotify gör, vilket jag tycker är viktigt.

Med det sagt, så gör jag en hel del spellistor på Apple Music för bloggen (och mig själv).
Allt ifrån artistspellistor till blandade listor med den senaste musiken och efter årtionde. Om du använder Apple Music så har du här en hel del spännande spellistor att följa och om du funderar på att testa Apple Music så är dessa spellistor ett bra ställe att börja. (Vill du flytta över dina Spotify-spellistor till Apple Music så kan du använda tjänsten Tune My Music, den är grym).
Hoppas du hittar några guldkorn.

Om du gillar att upptäcka ny musik i bloggen får du gärna bli Popmuzik Lover på Patreon. Då stöttar du bloggen och gör det möjligt för fler artister att ha en plattform att synas på.
Become a patron at Patreon!
Popmuzik Favoriter
Share.

Grundare och chefredaktör för Popmuzik. Älskar popmusik i största allmänhet och mina husgudar är Pet Shop Boys. Tycker att en bra låt är en låt som jag vill lyssna på mer än en gång.

Comments are closed.

Spellistor

BLI MEDLEM OCH STÖTTA POPMUZIK

Popmuzik drivs av passionen till musiken.
Här finns inget stort mediabolag eller rika finansiärer bakom sidan som gör att den går runt. Bara personligt engagemang och kärleken till musiken.

Om du gillar att läsa Popmuzik får du gärna bli medlem via Patreon och bidra till bloggens fortsatta verksamhet att lyfta fram ny musik och duktiga artister. Allt från det stora till det lilla. Från det folkkära till din kompis eller syster som precis släppt sin debut. 

Som medlem får du ta del av exklusivt innehåll i bloggen så som recensioner, krönikor, mm. 
Att bli Patreon kostar endast 45 kr / månad och du kan vara medlem så länge du känner för det. 
Klicka på ”Bli medlem här”-länken redan nu och kom med i gemenskapen. 

Tack för ditt stöd!

Följ popmuzik