Musikvideor är ju som reklamfilmer för en singel. Här är en reklamfilm som är som en musikvideo.
Det är legenden Spike Jonze som regisserat FKA Twigs när hon dansar till Til it’s over med Anderson .Paak och använder hela rummet and then some.

Apple Music

Spike Jonze var som störst inom musikvideor under 90-talet när han bland annat regisserade Sabotage med Beastie Boys och Buddy Holly med Weezer samt att han gjorde den lysande Weapon of choice av Fatboy Slim med en dansande Christopher Walken i huvudrollen år 2000.

https://youtu.be/305ryPvU6A8

Anderson .Paak
@Facebook

Share.

Grundare och chefredaktör för Popmuzik. Älskar popmusik i största allmänhet och mina husgudar är Pet Shop Boys. Tycker att en bra låt är en låt som jag vill lyssna på mer än en gång.

Comments are closed.

Spellistor

BLI MEDLEM OCH STÖTTA POPMUZIK

Popmuzik drivs av passionen till musiken.
Här finns inget stort mediabolag eller rika finansiärer bakom sidan som gör att den går runt. Bara personligt engagemang och kärleken till musiken.

Om du gillar att läsa Popmuzik får du gärna bli medlem via Patreon och bidra till bloggens fortsatta verksamhet att lyfta fram ny musik och duktiga artister. Allt från det stora till det lilla. Från det folkkära till din kompis eller syster som precis släppt sin debut. 

Som medlem får du ta del av exklusivt innehåll i bloggen så som recensioner, krönikor, mm. 
Att bli Patreon kostar endast från 25 kr / månad och du kan vara medlem så länge du känner för det. 
Klicka på ”Bli medlem här”-länken redan nu och kom med i gemenskapen. 

Tack för ditt stöd!

Följ popmuzik