Den alltid peppande och extremt positiva Tomas Rimeika släpper en Pride-låt för alla som vågar ta steget att vara sig själva. Att helt enkelt våga komma ut och stå för den man är.

Svensk Pop Apple Music

Våga (på nytt) är en härligt upplyftande låt med smittande handklapp och ögonblicklig melodi som kommer göra dig helt lycklig. Det lovar jag. Det är detta jag personligen älskar med Tomas låtar, de är som en positiv energiboost som alltid lämnar mig med ett stort leende på läpparna.

Om singeln berättar Tomas:

”Det är Pride-säsong; jag har själv varit med och arrangerat Pride så jag vet vad det betyder för HBTQ-rörelsen i mindre städer och på landsbygden. Det här är en peppsång om att våga komma ut.
När Pride arrangerades första gången i min hemstad 2015 trodde jag det skulle komma kanske 50 pers. Det kom 1500 människor. Det var en av de bästa dagarna i mitt liv.” 

Håll pridefanan högt och var stolt över den du är, eller bara hjälp till och stötta den person i din närhet som kommer ut. Kärlek och gemenskap gör oss alla lyckligare. Om inget så kommer du att bli lycklig av Våga (på nytt).

Tomas Rimeika

Grundare och chefredaktör för Popmuzik. Älskar popmusik i största allmänhet och mina husgudar är Pet Shop Boys. Tycker att en bra låt är en låt som jag vill lyssna på mer än en gång.

Comments are closed.

Spellistor

MER POPMUZIK SOM PATREON

Nu när Popmuzik inte längre finns på Facebook, får du gärna följa bloggen på Patreon.
Där kan du som medlem få uppdateringar om nya inlägg i bloggen, läsa krönikor, rösta i roliga omröstningar och vara med i diskussionen om ny popmusik. Du kan bli medlem helt gratis, eller om du vill kan du även stötta bloggen med några kronor i månaden som Popmuzik Liker eller Popmuzik Lover. Vi ses på Patreon

Musikinspiration från Göteborg sedan 2011