Med en härligt lekfull och medryckande känsla är det dags för Lucky Lo att ge oss en energiinjektion i form av den positiva singel Yes to myself. En låt där sångerskan vill få oss att hitta gnistan till livet igen och sätta sig själv först.

Apple Music

”Det handlar om att återta sin kraft och att tro på sig själv igen efter svårigheter.”

Att helt enkelt bära oss själva och återfå tron i en själv. Något som kanske försvinner med tiden för många som hamnat i samma hjulspår.

”Vi bör alla komma ihåg att vara en god vän till oss själva och komma ihåg att säga samma uppmuntrande saker till oss själva som vi säger till våra vänner.”

Det var i fjol som Lucky Lo släppte albumet Supercarry, samt singeln I will always be you. Med Yes to myself får vi årets första singel från sångerskan och det är som sagt ett härligt lyckopiller som du bör ta minst en gång om dagen.

Lucky Lo

Grundare och chefredaktör för Popmuzik. Älskar popmusik i största allmänhet och mina husgudar är Pet Shop Boys. Tycker att en bra låt är en låt som jag vill lyssna på mer än en gång.

Comments are closed.

Spellistor

BLI MEDLEM OCH STÖTTA POPMUZIK

Popmuzik drivs av passionen till musiken.
Här finns inget stort mediabolag eller rika finansiärer bakom sidan som gör att den går runt. Bara personligt engagemang och kärleken till musiken.

Om du gillar att läsa Popmuzik får du gärna bli medlem via Patreon och bidra till bloggens fortsatta verksamhet att lyfta fram ny musik och duktiga artister. Allt från det stora till det lilla. Från det folkkära till din kompis eller syster som precis släppt sin debut. 

Som medlem får du ta del av exklusivt innehåll i bloggen så som recensioner, krönikor, mm. 
Att bli Patreon kostar endast från 25 kr / månad och du kan vara medlem så länge du känner för det. 
Klicka på ”Bli medlem här”-länken redan nu och kom med i gemenskapen. 

Tack för ditt stöd!

Följ popmuzik