Härligt lekfullt blir det när den australiensiska queer-artisten Beks släpper singeln All the good boys are gay. Tillsammans med den tyska producentduon Paradigm levererar de en härlig klubblåt där artisten sjunger om att just alla bra killar är gay, vilket de såklart är. Det blir ett perfekt upplyftande anthem för Pride-månaden och en låt som borde spelas i alla parader.

Apple Music

Om singeln berättar Beks för bloggen.

”Jag visade Seb från Paradigm en tidig demo av den här låten när jag var på Monster/Guesstimate International Songwriting Camp i Berlin och han uppmuntrade mig att bli djärvare, större och ja, göra den mer gay, så vi gjorde det. Jag hade ett samtal med min fantastiska kollega ChristineWise i NY och en annan författare i LA, och sedan gick jag direkt till studion med Patrick i Berlin för att spela in låten.”

Så vifta högt med prideflaggan och dansa till nya singeln

Grundare och chefredaktör för Popmuzik. Älskar popmusik i största allmänhet och mina husgudar är Pet Shop Boys. Tycker att en bra låt är en låt som jag vill lyssna på mer än en gång.

Comments are closed.

Spellistor

BLI MEDLEM OCH STÖTTA POPMUZIK

Popmuzik drivs av passionen till musiken.
Här finns inget stort mediabolag eller rika finansiärer bakom sidan som gör att den går runt. Bara personligt engagemang och kärleken till musiken.

Om du gillar att läsa Popmuzik får du gärna bli medlem via Patreon och bidra till bloggens fortsatta verksamhet att lyfta fram ny musik och duktiga artister. Allt från det stora till det lilla. Från det folkkära till din kompis eller syster som precis släppt sin debut. 

Som medlem får du ta del av exklusivt innehåll i bloggen så som recensioner, krönikor, mm. 
Att bli Patreon kostar endast från 25 kr / månad och du kan vara medlem så länge du känner för det. 
Klicka på ”Bli medlem här”-länken redan nu och kom med i gemenskapen. 

Tack för ditt stöd!

Följ popmuzik