Joakim Lundell fortsätter att imponera med sina låtar. Denna gång tillsammans med sångerskan Nova Myhrman som han samarbetar med på den emotionella singeln If I die young. Här bjuds vi på filmisk arrangemang med stora pukor och vackra stråkar när de tolkar countrypopbandet The Band Perrys låt som svarar på frågan vad man ska göra om man dör ung.
Nova Myhrman hade tidigare översatt låten till svenska och fick en hit på plattformen TikTok. När Joakim hörde hennes version blev han så tagen att han kontaktade henne och frågade om de kunde göra en version ihop. Svaret blev ja och här hör du resultatet.
Grundare och chefredaktör för Popmuzik.
Älskar popmusik i största allmänhet och mina husgudar är Pet Shop Boys. Tycker att en bra låt är en låt som jag vill lyssna på mer än en gång.