Launa är en 21-årig sångerska från Storbritannien som inspirerats av pop-artister som Sigrid, Dua Lipa och Léon. Nu är hon aktuell med sin debut-EP Runnin’ från vilken du här kan lyssna på det lysande titelspåret. Här bjuds vi på medryckande pop med ett dansant beat, så helt klart min påse detta. Låten i sig handlar om att vara upp över öronen förälskad i någon och inte kunna tänka på någon annan.

Så om du uppskattar bra toppliste-pop så ska du definitivt lyssna på Runnin’.

Grundare och chefredaktör för Popmuzik. Älskar popmusik i största allmänhet och mina husgudar är Pet Shop Boys. Tycker att en bra låt är en låt som jag vill lyssna på mer än en gång.

Spellistor

MER POPMUZIK SOM PATREON

Nu när Popmuzik inte längre finns på Facebook, får du gärna följa bloggen på Patreon.
Där kan du som medlem få uppdateringar om nya inlägg i bloggen, läsa krönikor, rösta i roliga omröstningar och vara med i diskussionen om ny popmusik. Du kan bli medlem helt gratis, eller om du vill kan du även stötta bloggen med några kronor i månaden som Popmuzik Liker eller Popmuzik Lover. Vi ses på Patreon

Musikinspiration från Göteborg sedan 2011