Andra singeln från Andy Bells kommande album Ten Crowns är denna sköna synthpoplåt som han döpt till Don’t cha know. Låten var den första sångaren och producenten Dave Audé skrev till albumet och det är verkligen en fröjd för öronen för oss Erasure– och Andy Bell-fans, det vill jag lova.

Musikvideon till låten är regisserad av Stephano Barberis och i den kan vi bland annat se Andy traska i skogen och uppleva universums under. Underbar!

Albumet Ten Crowns släpps den 2:a Maj, och du kan redan nu spara ner det i ditt Apple Music-bibliotek, så får du kommande låtar direkt när de släpps.

Share.

Grundare och chefredaktör för Popmuzik. Älskar popmusik i största allmänhet och mina husgudar är Pet Shop Boys. Tycker att en bra låt är en låt som jag vill lyssna på mer än en gång.

Spellistor

PRESENTERA DIN MUSIK

Bloggen fokuserar i första hand på alla musikinskick och förfrågningar från våra Patreons. Som Patreon garanteras du att vi lyssnar på din musik och svarar dig, samt att du stöttar bloggen så att den även i fortsättningen kan leverera dagliga musiktips.
Du kan läsa mer om upplägget med Patreon här, samt använda denna sida för att skicka in din musik.

Tack för att du är Patreon.

SUBMIT YOUR MUSIC​

The blog focuses primarily on all the music submissions and requests we receive from our Patrons. We always listen to the music you as a Patreon submit and you always get a replay. At the same time you support Popmuzik and makes it possible for the blog to continue write about new music.
You can read more about the blog’s Patreon here, and use this page to submit your music.

Thank you for being a Patron.

Musikinspiration från Göteborg sedan 2011