Pop med inspiration från 70- och 80-talet? Lägg därtill lite kvinnlig empowerment och moderna inslag så får vi singeln Modern art. Med prat-sång och klockren attityd påminner Skylar Lee om stjärnor som Dua Lipa. Verserna bär på mer komplex melodi för att därefter öppna upp till en hookig och stor refräng. Funk blandas med disco och jag kan verkligen inte sitta still!

Följ på Patreon

Som kvinna känner jag att vi lägger viker mycket mer än vi borde. Det är så lätt för oss att säga, ”Kanske jag inte var tillräckligt bra” eller ”Om jag bara var snyggare’ eller till och med ’Tänk om någon annan är bättre än jag?’ Det här gäller alltifrån relationer, uppbrott, karriärer till vad som. Men jag tror att det är så viktigt att erkänna att var och en av oss är ett konstverk på vårt egen rätt. Och om någon försöker säga annorlunda så är vi ett mästerverk”

Skylar Lee

Klicka igång denna givna hit här nedan och dansa loss tillsammans med Skylar Lee.

Artist (Astian), låtskrivare och deltidsskribent. Men framförallt musikälskare och här för att lyfta andra artister.

Comments are closed.

Spellistor

MER POPMUZIK SOM PATREON

Nu när Popmuzik inte längre finns på Facebook, får du gärna följa bloggen på Patreon.
Där kan du som medlem få uppdateringar om nya inlägg i bloggen, läsa krönikor, rösta i roliga omröstningar och vara med i diskussionen om ny popmusik. Du kan bli medlem helt gratis, eller om du vill kan du även stötta bloggen med några kronor i månaden som Popmuzik Liker eller Popmuzik Lover. Vi ses på Patreon

Musikinspiration från Göteborg sedan 2011