Den legendariska syskonduon Sparks med Ron och Russell Mael, är tillbaka med nytt material! Det har ju bara gått två år sedan de släppte albumet The Girl Is Crying in Her Latte som de nu meddelar att deras nya album för 2025 kommer att heta MAD! (som tidningen, fast Sparks).

Första singeln från albumet släpptes idag och du hör den lysande Do things my own way här nedan. En väldigt Sparks:ig låt skulle jag säga, med riviga gitarrer tillsammans med lekfulla synthar och med ett meddelande att de kommer göra saker på sitt sätt. Precis som bandet i och för sig alltid gjort. Helt klart en underhållande låt och fans av gruppen kommer definitivt inte att bli besvikna, det kan jag lova.

Den fjärde Juli spelar duon på Gröna Lund i Stockholm.

Share.

Grundare och chefredaktör för Popmuzik. Älskar popmusik i största allmänhet och mina husgudar är Pet Shop Boys. Tycker att en bra låt är en låt som jag vill lyssna på mer än en gång.

Spellistor

MER POPMUZIK SOM PATREON

Nu när Popmuzik inte längre finns på Facebook, får du gärna följa bloggen på Patreon.
Där kan du som medlem få uppdateringar om nya inlägg i bloggen, läsa krönikor, rösta i roliga omröstningar och vara med i diskussionen om ny popmusik. Du kan bli medlem helt gratis, eller om du vill kan du även stötta bloggen med några kronor i månaden som Popmuzik Liker eller Popmuzik Lover. Vi ses på Patreon

Musikinspiration från Göteborg sedan 2011