Trion HAGA består av Ida Kabel på sång, trummisen Olof Högberg och Gustaf Hedsäter som står för gitarrerna. Tillsammans gör de musik som inspirerats av deras föräldrars skivsamling från 70- och 80-talet. Något som också märks i musiken. För när de nu släpper EP:n Rockit och med det följer upp debutsingeln Love hold on från 2021, är det med den klassiska popmusiken i centrum.

Mer Musik

Låtarna andas Fleetwood Mac med sin mjuka och varma produktion, speciellt i inledande titelspåret samt efterföljande Trough your eyes (all was fine), men vi hittar också spår av Dire Straits samt Heart i känslan av låtarna samt inspirationen. För visst är 80-talet behagligt närvarande i många av låtarna, samt att Mark Knopflers gitarrspel ligger som en ande över en hel del av dem.

Jag personligen är ju väldigt svag av känslan och stämningen i låtarna. Det är bra pop som någonstans håller liv i det klassiska musikarv som kan kännas lite saknad i dagens polerade elektroniska produktion. Varje gång jag hör denna stil, så slår det mig hur mycket jag älskar detta klassiska popsound som man mer eller mindre bara kan få från ett band.

Sedan är det extra kul att musiken jag växte upp med inspirerat dagens unga musiker och med det får mig att återuppleva den klassiska ljudbilden till helt nya låtar. Det är lite av magin med musikens kraft ändå.

Om du uppskattar tipset av EP:n Rockit, samt att upptäcka ny musik i bloggen får du mer än gärna bli Patreon och stötta mitt arbete. Det gör det möjligt för mig att fortsätta lyfta fram mer musik som du förhoppningsvis uppskattar, men också kanske ny musik av artistkollegor eller familj. En plattform som Popmuzik behövs verkligen i dagens musiklandskap, så fler artister kan upptäckas i bruset.

Om du gillar att upptäcka ny musik i bloggen får du gärna bli Popmuzik Lover på Patreon. Då stöttar du bloggen och gör det möjligt för fler artister att ha en plattform att synas på.
Become a patron at Patreon!
Popmuzik Favoriter
Share.

Grundare och chefredaktör för Popmuzik. Älskar popmusik i största allmänhet och mina husgudar är Pet Shop Boys. Tycker att en bra låt är en låt som jag vill lyssna på mer än en gång.

Comments are closed.

Spellistor

BLI MEDLEM OCH STÖTTA POPMUZIK

Popmuzik drivs av passionen till musiken.
Här finns inget stort mediabolag eller rika finansiärer bakom sidan som gör att den går runt. Bara personligt engagemang och kärleken till musiken.

Du som läsare kan bli Popmuzik Lover och stötta bloggens omkostnader så som webbhotell med mera, samt att du ser till att bloggen lever vidare som en  bred och nyfiken musikblogg.

Om du vill tipsa om musik och vara garanterad att jag svarar dig om ditt inskick, kan du välja Patreon-medlemskapet ”Skicka musik till bloggen”. På det viset får du alltid återkoppling om musiken du skickat in, samtidigt som du hjälper du till att stötta bloggen.

Tillsammans hjälps vi åt att göra Popmuzik till en plattform att upptäcka bra musik på utan algoritmer eller AI. 

Tack för ditt stöd. 

Följ popmuzik