Linneo & Lysander är en duo som bildades i ett studenthem i Lund. Linneo satt och spelade på sin gitarr medan Lysander dämpade tentaångest genom att skriva sonetter. De blev vänner i korridorköket och började sedan skapa låtar ihop. Första smakprovet från vad dessa två herrar knåpat ihop är EP:n Sånger från Tomegapet – Meteorologen spänner hanen.

Popmuzik Favoriter

EP:n bjuder oss på fem spår indiepop där Linneos musikarrangemang slås samman med Lysanders texter. Bland annat blir det en resa genom schackhistorien på låten Ballad of a Chess Player; ett spel som även är Lysanders stora passion i livet. Ett besök i Göteborg på en av sommarens varmaste dagar blev till låten Vykort från Göteborg. Eller så sjunger de om den bayerske kungen Ludvig II på låten Ändå mitt. Du hör själv, det är bredd och djup på teman.

Ljudbilden är gitarrbaserad indiepop, kryddat med en drömliknande känsla, psykedelia och stämsång. Jag är nog inte den enda som tänker på MGMT när jag hör låtarna på EP:n. Det skapar en skön musikupplevelse som lär få många som gillar just indiepop att förhoppningsvis få upp ögonen för denna debuterande duo.

Linneo & Lysander

Om du gillar att upptäcka ny musik i bloggen får du gärna bli Popmuzik Lover på Patreon. Då stöttar du bloggen och gör det möjligt för fler artister att ha en plattform att synas på.
Become a patron at Patreon!
Share.

Grundare och chefredaktör för Popmuzik. Älskar popmusik i största allmänhet och mina husgudar är Pet Shop Boys. Tycker att en bra låt är en låt som jag vill lyssna på mer än en gång.

Comments are closed.

Spellistor

BLI MEDLEM OCH STÖTTA POPMUZIK

Popmuzik drivs av passionen till musiken.
Här finns inget stort mediabolag eller rika finansiärer bakom sidan som gör att den går runt. Bara personligt engagemang och kärleken till musiken.

Om du gillar att läsa Popmuzik får du gärna bli medlem via Patreon och bidra till bloggens fortsatta verksamhet att lyfta fram ny musik och duktiga artister. Allt från det stora till det lilla. Från det folkkära till din kompis eller syster som precis släppt sin debut. 

Som medlem får du ta del av exklusivt innehåll i bloggen så som recensioner, krönikor, mm. 
Att bli Patreon kostar endast 50 kr / månad och du kan vara medlem så länge du känner för det. 
Klicka på ”Bli medlem här”-länken redan nu och kom med i gemenskapen. 

Tack för ditt stöd!

Följ popmuzik