Med varma, mjuka synthar ger den kanadensiska artisten Karisa oss här den drömliknande singeln Hostage of paradise. Låten skapar en riktigt skön stämning för oss med sitt elektroniska ljudlandskap. Här hämtar Karisa inspiration från 80-talets synthmusik som hon sedan mixat med beatsen från det tidiga 00-talet. Det blir som sagt drömliknande och snyggt och en skön verklighetsflykt i tre minuter.

Följ på Patreon

Hostage of paradise tar upp temat om mental hälsa och mixar känslor av sorg och meloankoli med stunder av glädje och skönhet. Sångerskan utvecklar:

”Hostage of Paradise representerar melankolins interna kamp; att trots skönheten i världen är ditt sinnestillstånd i slutändan där din uppfattning finns.”

Karisa

Grundare och chefredaktör för Popmuzik. Älskar popmusik i största allmänhet och mina husgudar är Pet Shop Boys. Tycker att en bra låt är en låt som jag vill lyssna på mer än en gång.

Comments are closed.

Spellistor

BLI MEDLEM OCH STÖTTA POPMUZIK

Popmuzik drivs av passionen till musiken.
Här finns inget stort mediabolag eller rika finansiärer bakom sidan som gör att den går runt. Bara personligt engagemang och kärleken till musiken.

Om du gillar att läsa Popmuzik får du gärna bli medlem via Patreon och bidra till bloggens fortsatta verksamhet att lyfta fram ny musik och duktiga artister. Allt från det stora till det lilla. Från det folkkära till din kompis eller syster som precis släppt sin debut. 

Som medlem får du ta del av exklusivt innehåll i bloggen så som recensioner, krönikor, mm. 
Att bli Patreon kostar endast från 25 kr / månad och du kan vara medlem så länge du känner för det. 
Klicka på ”Bli medlem här”-länken redan nu och kom med i gemenskapen. 

Tack för ditt stöd!

Följ popmuzik