Zayn är tillbaka med ny musik för första gången på två år. Den före detta One Direction-medlemmen har lämnat RCA för att signa till Mercury Records.

Love like this är en rytmisk poplåt med drum’n’bass influencer där Zayn sjunger om en relation som han vill stanna i och riskera eventuellt kommande händelser, så länge han får vara tillsammans med personen.
Överlag en skön känsla i låten och jag som inte är helt såld på de mer rytmiska låtarna, blev ändå positivt överraskad av detta.

Videon till Love like this är regisserad av Ivanna och Frank Borin där sångaren spenderar tiden tillsammans med Grace Dumdaw. Det blir mycket hångel samt en hel del motorcykel-åkande.

Låten är producerad av Jonathan Bellion samt The Monsters & Strangerz.

Om du gillar bakom-scenen-filmer, så har du en tre minuter video om arbetet med musikvideon här nedan. Det är ju alltid kul att se hur Zayn Malik och teamet jobbat fram sin videon till videon.

Zayn

Share.

Grundare och chefredaktör för Popmuzik. Älskar popmusik i största allmänhet och mina husgudar är Pet Shop Boys. Tycker att en bra låt är en låt som jag vill lyssna på mer än en gång.

Spellistor

MER POPMUZIK SOM PATREON

Nu när Popmuzik inte längre finns på Facebook, får du gärna följa bloggen på Patreon.
Där kan du som medlem få uppdateringar om nya inlägg i bloggen, läsa krönikor, rösta i roliga omröstningar och vara med i diskussionen om ny popmusik. Du kan bli medlem helt gratis, eller om du vill kan du även stötta bloggen med några kronor i månaden som Popmuzik Liker eller Popmuzik Lover. Vi ses på Patreon

Musikinspiration från Göteborg sedan 2011