Med bas i poplandet Storbritannien släpper den svenska artisten Ida Eriksson sina låtar, inspirerade av just popakter som Becky Hill, Astrid S och Molly Sandén. Du har ju redan hört en hel del av dem här i bloggen, så som Circles och Like you like that.
Inför den annalkande sommaren släpper artisten här singeln Retrieve. Låten i sig handlar om scenariot i ett förhållande när det avslutas men alltid slutar med att man återvänder till varandra omedelbart för att det är för bra att lämna bakom sig.

Resultatet är härligt pulserade pop med stark refräng likt en härlig energiboost. För dig som älskar ovan nämnda artister kommer definitivt inte bli besvikna på Idas popinjektion.

Share.

Grundare och chefredaktör för Popmuzik. Älskar popmusik i största allmänhet och mina husgudar är Pet Shop Boys. Tycker att en bra låt är en låt som jag vill lyssna på mer än en gång.

Spellistor

MER POPMUZIK SOM PATREON

Nu när Popmuzik inte längre finns på Facebook, får du gärna följa bloggen på Patreon.
Där kan du som medlem få uppdateringar om nya inlägg i bloggen, läsa krönikor, rösta i roliga omröstningar och vara med i diskussionen om ny popmusik. Du kan bli medlem helt gratis, eller om du vill kan du även stötta bloggen med några kronor i månaden som Popmuzik Liker eller Popmuzik Lover. Vi ses på Patreon

Musikinspiration från Göteborg sedan 2011