Den amerikanska artisten Ky Vöss från New York är här aktuell med singeln Only humans. Här bjuds vi på skönt medryckande elektropop med ett skönt driv i både syntharna och trummorna. Med den energin i grunden sjunger artisten om hur det är att inte känna sig mänsklig. En konstig känsla kanske, men Ky Vöss förklarar:

När jag har vuxit som musiker och artist har jag insett att jag känner mig mest bekväm på scenen – där känns det som att jag lätt kan överge verkligheten och dansa runt som om jag aldrig var mänsklig till att börja med. Det är både farligt och otroligt befriande.

Du hör det dansanta resultatet här nedan.

Share.

Grundare och chefredaktör för Popmuzik. Älskar popmusik i största allmänhet och mina husgudar är Pet Shop Boys. Tycker att en bra låt är en låt som jag vill lyssna på mer än en gång.

Spellistor

MER POPMUZIK SOM PATREON

Nu när Popmuzik inte längre finns på Facebook, får du gärna följa bloggen på Patreon.
Där kan du som medlem få uppdateringar om nya inlägg i bloggen, läsa krönikor, rösta i roliga omröstningar och vara med i diskussionen om ny popmusik. Du kan bli medlem helt gratis, eller om du vill kan du även stötta bloggen med några kronor i månaden som Popmuzik Liker eller Popmuzik Lover. Vi ses på Patreon

Musikinspiration från Göteborg sedan 2011