Fabian Liss-Svedlund är född och uppvuxen i Rättvik, Dalarna. En uppväxt som präglats av ljudet av piano och jazz som sedan fick honom att få upp ögonen för den elektroniska musiken. Så när Fabian nu debuterar med singeln Go with the flow är det under hans artistnamn ABIAN.

Popmuzik in Dolby Atmos

Med singeln bjuder artisten oss på en medryckande och härligt upplyftande EDM-singel som handlar om att inte komplicera saker och ting, utan mer lita och lyssna på sig själv så kommer allt att lösa sig. En skön inställning til livet i allmänhet skulle jag säga.

Om arbetet med Go with the flow berättar ABIAN för bloggen:

”Själva idén till låten började med ett beat jag vill göra. När jag väl fick till det så kom resten utav sig självt. Jag tog kontakt med en kille i Los Angeles som jag tyckte hade en röst som passade perfekt till låten.”

I videon till Go with the flow kan vi följa en liten kille som är fascinerad av rymden och som vaknar upp vid en sprillans ny rymddräkt som gör världen till en främmande och spännande planet. Sjukt charmigt. Precis som låten. Så låt ABIAN stå för den där bekymmerslösa känslan och låt dig bara go with the flow till hans musik som du upptäcker här nedan.

Vad tyckte du?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
Om du gillar att upptäcka ny musik hos Popmuzik får du gärna bli Patreon. Då får du mer Popmuzik i form av exklusivt innehåll, samt att du gör det möjligt för fler artister att synas i bloggen. ❤️
Become a patron at Patreon!
Författare

Grundare och chefredaktör för Popmuzik.
Älskar popmusik i största allmänhet och mina husgudar är Pet Shop Boys. Tycker att en bra låt är en låt som jag vill lyssna på mer än en gång.

Nordiska Favoriter
Share.
KMR Studios

KOMMANDE EVENEMANG I GÖTEBORG

Skicka musik till Popmuzik

Vi fokuserar på de musikinskick och förfrågningar som kommer från våra Patreons. Som Patreon stöttar du bloggen samtidigt som du också kan tipsa om nya låtar och artister att uppmärksamma.
Du kan läsa mer om upplägget med Patreon här.

Det är bloggens Patreons som gör det möjligt för oss att fortsätta lyfta fram bra musik av spännande artister.

Tack för att du är Patreon.

Send music to Popmuzik

We focus on all the music submissions and enquiries from our Patrons. As a Patron, you help support the blog while you also can submit new songs and artists to discover.
You can read more about the blog's Patreon here.

It is the blog's Patrons that makes it possible for the blog to continue to write about great songs and exciting artists.

Thank you for being a Patron.