Öreborduon Akvarell med Simon Hvitt och Arman Sedic är tillbaka med en ny singel. Sist vi hörde dem här i bloggen så var det med singeln Repris i Februari, då de även ställde upp på en intervju med bloggen.

Nya singeln heter Andas ut och är en emotionell låt om att släppa taget om måsten och att helt enkelt försöka hitta frihet och hopp. Det är organiskt med en akustik gitarr som lyfts fram av mjuka synthar och ett arrangemang som växer med låtens gång och blir till något mer upplyftande, precis som att man känner hur duon verkligen släpper alla bekymmer under låtens tre minuter. Mycket bra arrangerat och som sagt, väldigt mysig låt.

Share.

Grundare och chefredaktör för Popmuzik. Älskar popmusik i största allmänhet och mina husgudar är Pet Shop Boys. Tycker att en bra låt är en låt som jag vill lyssna på mer än en gång.

Spellistor

MER POPMUZIK SOM PATREON

Nu när Popmuzik inte längre finns på Facebook, får du gärna följa bloggen på Patreon.
Där kan du som medlem få uppdateringar om nya inlägg i bloggen, läsa krönikor, rösta i roliga omröstningar och vara med i diskussionen om ny popmusik. Du kan bli medlem helt gratis, eller om du vill kan du även stötta bloggen med några kronor i månaden som Popmuzik Liker eller Popmuzik Lover. Vi ses på Patreon

Musikinspiration från Göteborg sedan 2011