Har du någon gång känt att du vill få ut mer av kärleken? Trots att det mesta känns bra finns ett litet skav som gnager i bakhuvudet. Precis detta vill ANGIE fånga i nya låten HARD 2 PLEASE. Här blandar artisten influenser från R&B, pop samt hiphop och skapar en – vågar jag säga experimentell ljudbild. Lekfull basgång och tydlig kick är centralt i produktionen som smälter samman med ANGIES klanderfria vokaler.
Självsäkert navigerar hon sig genom berättelsen om att vara upptagen i att göra någon annan lycklig, men därigenom glömma sig själv. Artisten berättar:
”Låten fångar de ögonblicket då det slår till att den du älskar inte är tillräcklig och rädslan kommer över dig att bli lämnad ensam kvar.”
HARD 2 PLEASE är skriven och producerad av ANGIE och tar en självklar plats på hennes trespåriga mini-samling WASTELAND som finns ute nu.
Följ Popmuzik på Mastodon och få löpande uppdateringar från bloggen när nya inlägg läggs ut.
Välkommen till Mastodon.