29 år och redo att dö? Så lyder öppningsraden i refrängen på Maria Jane Smith tredje singeln I hate San Fransisco. Här sjunger artisten om en svår tid i livet och kanaliserar känslorna in till en explosiv poplåt som i mitt tycke är hennes bästa hitintills.

I hate San Francisco är ett minne av en speciellt komplicerad tid i mitt liv. Världen rasade framför mig och det enda jag kunde göra för att försöka lätta på smärtan var att skrika orden rakt ut. Säga precis som det är. I’m 29 and I’m ready to die.” 

Framförallt är det kombinationen av de riviga gitarrer, rockig attityden och oemotståndliga tempot som får mig att falla pladask.

I Hate San Fransisco är skriven av Maria Jane Smith tillsammans med Joakim Berg, Jake Fine, David Mørup som även står bakom produktionen. I horisonten anar vi nu debutalbum A Glitch in the Matrix som planeras att släppas under 2025.

Aktivera gärna notiser från bloggen när du får en fråga om att göra det i din webbläsare. På det viset får du löpande ett meddelande i din dator eller mobil när det finns nya inlägg och låtar att upptäcka i bloggen.

Share.

Artist (Astian), låtskrivare och deltidsskribent. Men framförallt musikälskare och här för att lyfta andra artister.

Spellistor

PRESENTERA DIN MUSIK

Bloggen fokuserar i första hand på alla musikinskick och förfrågningar från våra Patreons. Som Patreon garanteras du att vi lyssnar på din musik och svarar dig, samt att du stöttar bloggen så att den även i fortsättningen kan leverera dagliga musiktips.
Du kan läsa mer om upplägget med Patreon här, samt använda denna sida för att skicka in din musik.

Tack för att du är Patreon.

SUBMIT YOUR MUSIC​

The blog focuses primarily on all the music submissions and requests we receive from our Patrons. We always listen to the music you as a Patreon submit and you always get a replay. At the same time you support Popmuzik and makes it possible for the blog to continue write about new music.
You can read more about the blog’s Patreon here, and use this page to submit your music.

Thank you for being a Patron.

Musikinspiration från Göteborg sedan 2011