Det är många känslor som bubblar på insidan av Grant Knoche efter att han träffats av kärleken och sedan fått mattan bortdragen under hans fötter när han blev dumpad. Singeln April 10th är en låt fylld med tankar och frågor om varför han blev dumpad, hur den andre personen har det nu när de hade det så bra.

Följ på Patreon

Arrangemanget är lysande. Hur den snyggt bygger upp mot den pulserande refrängen. Det är medryckande, med en behaglig svärta över sig. För det är något med ung kärlek och poplåtar. Känslorna bli extra starka och det är som om livet är över nä’r förhållandet är det. Men kärlek kommer och går. Enda dagen är ens hjärta krossat, nästa är det en själv som krossar hjärtan, det kommer även Grant uppleva.

Men fint ändå att han hoppas att de inte blir främlingar i slutet av låten, när han förlorat sin bäste vän. Väldigt snygg text.

Lyssna på Grants hjärtekrossande singel här nedan.

Grant Knoche

Share.

Grundare och chefredaktör för Popmuzik. Älskar popmusik i största allmänhet och mina husgudar är Pet Shop Boys. Tycker att en bra låt är en låt som jag vill lyssna på mer än en gång.

Comments are closed.

Spellistor

BLI MEDLEM OCH STÖTTA POPMUZIK

Popmuzik drivs av passionen till musiken.
Här finns inget stort mediabolag eller rika finansiärer bakom sidan som gör att den går runt. Bara personligt engagemang och kärleken till musiken.

Om du gillar att läsa Popmuzik får du gärna bli medlem via Patreon och bidra till bloggens fortsatta verksamhet att lyfta fram ny musik och duktiga artister. Allt från det stora till det lilla. Från det folkkära till din kompis eller syster som precis släppt sin debut. 

Som medlem får du ta del av exklusivt innehåll i bloggen så som recensioner, krönikor, mm. 
Att bli Patreon kostar endast från 25 kr / månad och du kan vara medlem så länge du känner för det. 
Klicka på ”Bli medlem här”-länken redan nu och kom med i gemenskapen. 

Tack för ditt stöd!

Följ popmuzik