Redo för en klassisk popballad, som gjord för ett hav av tända mobillampor?
Det är precis det duon Lake Omne ger oss när de släpper singeln The Children. En luftig ballad som både doftar 80-tal och julsäsong. -Popmagi skulle man kunna säga.
Framförallt är det en låt som passar extra fint just nu när årets Musikhjälpen fokuserar på en tryggare barndom på flykt från krig.

Lake Omne berättar:

”Med den här låten vänder vi oss till de mest sårbara och utsatta i världen. Till dem som inte har någon och som blivit berövade sin uppväxt. Till dem som inte har en egen röst. Vi vill genom den här låten skänka dem en extra tanke.”

Njut av denna stora och retrodoftande popballad här i bloggen.

Följ Lake Omne på sociala medier.

Grundare och chefredaktör för Popmuzik. Älskar popmusik i största allmänhet och mina husgudar är Pet Shop Boys. Tycker att en bra låt är en låt som jag vill lyssna på mer än en gång.

Spellistor

MER POPMUZIK SOM PATREON

Nu när Popmuzik inte längre finns på Facebook, får du gärna följa bloggen på Patreon.
Där kan du som medlem få uppdateringar om nya inlägg i bloggen, läsa krönikor, rösta i roliga omröstningar och vara med i diskussionen om ny popmusik. Du kan bli medlem helt gratis, eller om du vill kan du även stötta bloggen med några kronor i månaden som Popmuzik Liker eller Popmuzik Lover. Vi ses på Patreon

Musikinspiration från Göteborg sedan 2011