Kvartetten The Bandettes från Malmö består av Anna Edström Rudolf, Hannah Billing, Kajsa Morueta Orreteg och Emeli Ek. Tillsammans gör de något som de kallar för Scandicana – americana med skandinaviskt skimmer – blandat med country-pop kryddat med en nypa jazz.

Nu välkomnar de julen och framförallt vintern med den finstämda säsongslåten First snow. Med vackra vokalharmonier och ett mjukt, fint arrangemang sjunger de som känslor som uppstår när vintern är antågande. Bandet berättar:

”En bandhelg för ett par år sedan satt vi tillsammans och planerade, när plötsligt årets första snö singlade ner utanför fönstret. Genast infann sig den lite magiska känslan som uppstår i gränslandet mellan två årstider. Vi plockade fram en gitarr och började helt enkelt skriva för att fånga den känslan i musik. Låten kom att färgas av den melankoliska men hoppfulla känslan av förändring – att ta ett första steg och hämta kraft hos likasinnade. En ensam snöflinga är harmlös men många kan bilda en lavin.”

Visst fångar The Bandettes känslan av den vackra, men samtidigt vemodiga vintern för oss? Jag tyckte detta var väldigt mysigt måste jag säga. Men jag är också en sucker för just jul- och vinterlåtar.

Följ The Bandettes på sociala medier.

Share.

Grundare och chefredaktör för Popmuzik. Älskar popmusik i största allmänhet och mina husgudar är Pet Shop Boys. Tycker att en bra låt är en låt som jag vill lyssna på mer än en gång.

Spellistor

MER POPMUZIK SOM PATREON

Nu när Popmuzik inte längre finns på Facebook, får du gärna följa bloggen på Patreon.
Där kan du som medlem få uppdateringar om nya inlägg i bloggen, läsa krönikor, rösta i roliga omröstningar och vara med i diskussionen om ny popmusik. Du kan bli medlem helt gratis, eller om du vill kan du även stötta bloggen med några kronor i månaden som Popmuzik Liker eller Popmuzik Lover. Vi ses på Patreon

Musikinspiration från Göteborg sedan 2011