Vad är det för fel på att vilja ha och jaga lycka? Det är frågorna som ställs i Mokitas nya singel Happiness. Denna introspektiva poplåt skildrar vikten av att inte bara söka lyckan utan att skapa den, om så i det minsta av tillfällen är det viktigt att vara närvarande i nuet. Till en upplyftande produktion och skön basgång blir denna organiskt rotade singel en hymn till livet. Personligen älskar jag de svävande verserna och den U2– liknande ljudbilden som fullkomligt exploderar i refrängerna.

Följ på Patreon

Happines föddes i min kompis Trent Dabbs studio. De flesta låtar jag och Trent skriver tillsammans är födda ur samtal om liv, tro och mening. Jag ville skriva en låt om längtan, om begäret vi alla har efter verklig lycka, verklig glädje. Jag fann mig själv ständigt känna att jag arbetade mot lycka och inte upplevde det i vardagen. Det är lätt att ljuga för mig själv och säga ”du kommer att bli glad när du har den här summan pengar” eller ”du kommer att vara glad när det här problemet är löst”. Jag vill inte leva så. Jag vill vara nöjd där jag är.

Mokita

Det är ett viktigt budskap som sänds i Happiness. Ett budskap som är otroligt viktigt att inte glömma bort i dagens samhälle. Därigenom applåderar jag Mokita som genom musiken upplyser oss om att inte tappa oss själva i hetsen på status och mätande av lycka genom materiella ting.

Share.

Artist (Astian), låtskrivare och deltidsskribent. Men framförallt musikälskare och här för att lyfta andra artister.

Comments are closed.

Spellistor

BLI MEDLEM OCH STÖTTA POPMUZIK

Popmuzik drivs av passionen till musiken.
Här finns inget stort mediabolag eller rika finansiärer bakom sidan som gör att den går runt. Bara personligt engagemang och kärleken till musiken.

Om du gillar att läsa Popmuzik får du gärna bli medlem via Patreon och bidra till bloggens fortsatta verksamhet att lyfta fram ny musik och duktiga artister. Allt från det stora till det lilla. Från det folkkära till din kompis eller syster som precis släppt sin debut. 

Som medlem får du ta del av exklusivt innehåll i bloggen så som recensioner, krönikor, mm. 
Att bli Patreon kostar endast från 25 kr / månad och du kan vara medlem så länge du känner för det. 
Klicka på ”Bli medlem här”-länken redan nu och kom med i gemenskapen. 

Tack för ditt stöd!

Följ popmuzik