A Dustland Fairytale från albumet Day & Age med The Killers har här blivit till en duett tillsammans med ingen mindre än Bruce Springsteen. Resultatet kallas kort och gott för Dustland.
Saken var den att Springsteen uppskattade uppenbarligen The Killers spelning under Glastonbury och kontaktade bandets sångare Brandon Flowers i början av förra året. Då pratade de om att göra något tillsammans ”snart”. Tyvärr kom en pandemi i vägen för alla former av samarbeten, men nu när vaccin är trendigt återtog de kontakten och tja, du ser resultatet här nedan.

Besök Dagligen

Grundare och chefredaktör för Popmuzik. Älskar popmusik i största allmänhet och mina husgudar är Pet Shop Boys. Tycker att en bra låt är en låt som jag vill lyssna på mer än en gång.

Comments are closed.

Besök Dagligen

KONSERTKALENDER - GÖTEBORG

Kommande evenemang

Spellistor

MER POPMUZIK SOM PATREON

Nu när Popmuzik inte längre finns på Facebook, får du gärna följa bloggen på Patreon.
Där kan du som medlem få uppdateringar om nya inlägg i bloggen, läsa krönikor, rösta i roliga omröstningar och vara med i diskussionen om ny popmusik. Du kan bli medlem helt gratis, eller om du vill kan du även stötta bloggen med några kronor i månaden som Popmuzik Liker eller Popmuzik Lover. Vi ses på Patreon

Musikinspiration från Göteborg sedan 2011