HENRIKES är äntligen tillbaka med fösta låten för 2020 och med det även första låten från den kommande debut-EP:n! På Velodrome bjuder sångerskan Josefine Henriques och producenten Märta Grauers – som tillsammans utgör HENRIKES – oss på en synth-driven elektropoplåt med skön melodi och härligt lekfull produktion. Samtidigt vilar något vemodigt över det hela. På låten får velodromen representera att vi fastnar i en loop. Där vi bara kan gå runt, runt i hög fart utan varken bromsar eller växlar. En lite mer Kraftwerk-inspirerad version av ekorrhjulet om man så vill.

Apple Music

Velodrome är som sagt första smakprovet på kommande EP:n och det känns redan som det kan bli ett väldigt uppskattat sådant. Jag menar om de tillsammans inspireras av legendariska akter som Depeche Mode och Kate Bush, samt nutida musik så som London Grammar, Lykke Li, Anna of the North, Robyn och Kleerup så känns det som det bara kan bli fantastiskt.

Lyssna på Velodrome här nedan och se vad du själv tycker.

Grundare och chefredaktör för Popmuzik. Älskar popmusik i största allmänhet och mina husgudar är Pet Shop Boys. Tycker att en bra låt är en låt som jag vill lyssna på mer än en gång.

Comments are closed.

Spellistor

BLI MEDLEM OCH STÖTTA POPMUZIK

Popmuzik drivs av passionen till musiken.
Här finns inget stort mediabolag eller rika finansiärer bakom sidan som gör att den går runt. Bara personligt engagemang och kärleken till musiken.

Om du gillar att läsa Popmuzik får du gärna bli medlem via Patreon och bidra till bloggens fortsatta verksamhet att lyfta fram ny musik och duktiga artister. Allt från det stora till det lilla. Från det folkkära till din kompis eller syster som precis släppt sin debut. 

Som medlem får du ta del av exklusivt innehåll i bloggen så som recensioner, krönikor, mm. 
Att bli Patreon kostar endast från 25 kr / månad och du kan vara medlem så länge du känner för det. 
Klicka på ”Bli medlem här”-länken redan nu och kom med i gemenskapen. 

Tack för ditt stöd!

Följ popmuzik