M83 är verkligen en av artisterna som personligen känns som mervärde i biljetten till Way Out West. Jag har gillat honom sedan jag upptäckte honom med albumet Saturdays = Youth , som han sedan överglänste med Hurry Up, We’re Dreaming . Detta är dock första gången jag ser M83 live och Anthony Gonzales bjuder på en bra mix av låtarna från karriären. Bland det bästa är ändå när bandsångerskan sjunger Oblivion (från filmen med samma namn) som i original framförs av Susanne Sundfør (visst, det är svårt att slå den norska sångerskan sång dock, men absolut tillräckligt för en solig eftermiddag under Way Out West första dag).
Likt hans album är det lite svajigt som helhet. Det är sällan dåligt, men sällan fantastiskt. Bara en behaglig känsla.
Innan konserten avslutas helt kör han såklart monsterhiten Midnight City . Det är väl i och för sig då han kommer upp till fantastiskt. Just den är i alla fall omöjligt att inte älska!

Foto: Carl Björklund
Foto: Carl Björklund

Foto: Carl Björklund
Foto: Carl Björklund

Foto: Johan Alexed
Foto: Johan Alexed

Share.

Grundare och chefredaktör för Popmuzik. Älskar popmusik i största allmänhet och mina husgudar är Pet Shop Boys. Tycker att en bra låt är en låt som jag vill lyssna på mer än en gång.

Spellistor

MER POPMUZIK SOM PATREON

Nu när Popmuzik inte längre finns på Facebook, får du gärna följa bloggen på Patreon.
Där kan du som medlem få uppdateringar om nya inlägg i bloggen, läsa krönikor, rösta i roliga omröstningar och vara med i diskussionen om ny popmusik. Du kan bli medlem helt gratis, eller om du vill kan du även stötta bloggen med några kronor i månaden som Popmuzik Liker eller Popmuzik Lover. Vi ses på Patreon

Musikinspiration från Göteborg sedan 2011