Dags att upptäcka en debutant här i bloggen.
Linus Lee från Stockholm ställer sig på scenen med singeln Kamikaze, som då är första i raden av låtar som ska leda upp till en EP.

Linus Lee inspireras av akter som John Mayer och Frank Ocean när han bjuder på denna gitarrbaserade poplåt som skrivits av sångaren tillsammans med Lucas Nord. Med skön rytm och en viss retrokänsla i den melodiska uppbyggnaden av låten gör att både låten och artisten imponerar på mig. Missa framförallt inte det snygga avslutet.

”Jag älskar att vara dålig på saker och pröva saker jag aldrig har gjort förut. Det är mindre press, jag kan bara dyka in utan att ana mig själv.
Men samtidigt är det skrämmande, och att ta steget från att skriva låtar för andra till att skriva och framföra låtar som artist är att jag står inför mina rädslor.”

Linus Lee

För det vetgirige så är Kamikaze mixad av Niklas Flyckt, som även jobbat med Robyn, Kylie Minogue och Britney Spears. Han blev uppenbarligen så golvad av Linus att han bestämde sig för att mixa hela projektet.

Linus Lee

Share.

Grundare och chefredaktör för Popmuzik. Älskar popmusik i största allmänhet och mina husgudar är Pet Shop Boys. Tycker att en bra låt är en låt som jag vill lyssna på mer än en gång.

Spellistor

MER POPMUZIK SOM PATREON

Nu när Popmuzik inte längre finns på Facebook, får du gärna följa bloggen på Patreon.
Där kan du som medlem få uppdateringar om nya inlägg i bloggen, läsa krönikor, rösta i roliga omröstningar och vara med i diskussionen om ny popmusik. Du kan bli medlem helt gratis, eller om du vill kan du även stötta bloggen med några kronor i månaden som Popmuzik Liker eller Popmuzik Lover. Vi ses på Patreon

Musikinspiration från Göteborg sedan 2011