Joakim Berg släppte ju äntligen sitt debutalbum som soloartist i våras. Jag fortsätter glömma hette det och var för många ett kärt återbesök av en av Sveriges bästa låtskrivare.
Nu får vi en julkapp i form av singeln Sommaren, där Berg sjunger en duett tillsammans med Maria Jane Smith från Smith & Thell. En vemodig och vacker poplåt om de kalla vindar som blåser över världen just nu, men som tillslut måste bli varmare. För sommaren kommer alltid.
En längtan inte bara efter den metrologiska sommaren, utan också ett varmare debattklimat.

Berg och Smith har tidigare arbetat ihop när de bland annat var med och skapade låten Korthus för Maxida Märak. Men nu blir det som sagt deras första låt som de släpper tillsammans.

Om samarbetet berättar Maria Jane Smith för bloggen:

”Vi tyckte att om någon vinter behöver en sommarlåt så är det den här vintern. Låten är en betraktelse av de kyliga vindarna som blåser i världen, en längtan efter mänsklig värme, och en påminnelse om att det alltid vänder till sist.”

Videon till Sommaren är regisserad av Nim Kyong Ran och du ser resultatet här:

Följ Joakim Berg på sociala medier.

Share.

Grundare och chefredaktör för Popmuzik. Älskar popmusik i största allmänhet och mina husgudar är Pet Shop Boys. Tycker att en bra låt är en låt som jag vill lyssna på mer än en gång.

Spellistor

MER POPMUZIK SOM PATREON

Nu när Popmuzik inte längre finns på Facebook, får du gärna följa bloggen på Patreon.
Där kan du som medlem få uppdateringar om nya inlägg i bloggen, läsa krönikor, rösta i roliga omröstningar och vara med i diskussionen om ny popmusik. Du kan bli medlem helt gratis, eller om du vill kan du även stötta bloggen med några kronor i månaden som Popmuzik Liker eller Popmuzik Lover. Vi ses på Patreon

Musikinspiration från Göteborg sedan 2011