Premiär i Being Blogged NYFörra veckan släppte Lallet den lysande poplåten Köpenhamn och följer med det upp singlarna Bara min , Blunder och Vad är det vi gör med oss .
Med stark refräng och melodi är det Lallet själv som skrivit den nya låten och för produktion står den norske producenten Jesper Borgen som bland annat jobbat med Alan Walker och Markus & Martinus .
Lallet berättar om låten:
Köpenhamn handlar om en sargad kärlekshistoria ur en svunnen tid. Att man minns tillbaka på en lycklig period i livet som man fick dela den med någon annan, till att det sedan tog en tråkig vändning där allt helt plötsligt bara tog slut. Det är en låt jag är väldigt stolt över och jag är så glad över att äntligen få dela den med er.”
Idag släpptes en textvideo till låten, som har premiär här i bloggen. Missa heller inte Susannas intervju med Lallet som du kan läsa här .


Lallet
@Facebook

Share.

Grundare och chefredaktör för Popmuzik. Älskar popmusik i största allmänhet och mina husgudar är Pet Shop Boys. Tycker att en bra låt är en låt som jag vill lyssna på mer än en gång.

Spellistor

MER POPMUZIK SOM PATREON

Nu när Popmuzik inte längre finns på Facebook, får du gärna följa bloggen på Patreon.
Där kan du som medlem få uppdateringar om nya inlägg i bloggen, läsa krönikor, rösta i roliga omröstningar och vara med i diskussionen om ny popmusik. Du kan bli medlem helt gratis, eller om du vill kan du även stötta bloggen med några kronor i månaden som Popmuzik Liker eller Popmuzik Lover. Vi ses på Patreon

Musikinspiration från Göteborg sedan 2011