Ja, jag har ju varit såld på St. Lucia länge och skrivit ganska mycket om dem i bloggen.
Gruppens somriga, rytmiska musik som är som en light version av Cut Copy tilltalar mig massa.
Så det var en förväntansfull Johan som skulle få uppleva Brooklyn-bandet för första gången live idag, och vi kan säga att de inte gjorde mig besviken.
För det första gav Jean-Philip Grobler och resten av bandet verkligen allt på scenen, och deras låtar blir fanemig ett snäpp bättre live.
Sedan när Grober frågar:
”Blir ni inte trötta på att lyssna på musik hela dagen” och publiken svarar nej, säger han likt den musiknörd han ändå är ”jag är stolt över er”.
Ja då är det bara att kapitulera och älska.
St. Lucia – Way Out West 2014
Mest besökta inläggen
Spellistor
BLI MEDLEM OCH STÖTTA POPMUZIK
Popmuzik drivs av passionen till musiken.
Här finns inget stort mediabolag eller rika finansiärer bakom sidan som gör att den går runt. Bara personligt engagemang och kärleken till musiken.
Du som läsare kan bli Popmuzik Lover och stötta bloggens omkostnader så som webbhotell med mera, samt att du ser till att bloggen lever vidare som en bred och nyfiken musikblogg.
Om du vill tipsa om musik och vara garanterad att jag svarar dig om ditt inskick, kan du välja Patreon-medlemskapet ”Skicka musik till bloggen”. På det viset får du alltid återkoppling om musiken du skickat in, samtidigt som du hjälper du till att stötta bloggen.
Tillsammans hjälps vi åt att göra Popmuzik till en plattform att upptäcka bra musik på utan algoritmer eller AI.
Tack för ditt stöd.



