Men jävlar vad snyggt!
Molly Hammar gör en filmisk och vacker tolkning av Norlie & KKVs hit Ingen annan rör mig som du från 2015. Så mycket kraft och känsla i rösten, samt att låten byggs upp och ger en gåshud i varje vers.

Det är ju precis så här man ska göra en cover. Att göra något helt nytt, som inte är i närheten av originalet och lyfta den till en helt ny nivå. Stråkarrangemanget i låten är verkligen att dö för. Magi!

Ingen annan rör mig som du framförde Molly i första avsnittet årets säsong av Så Mycket Bättre. I avsnittet gjorde Norlie & KKV en tolkning av En sån som han av Lasse Stefanz.

Share.

Grundare och chefredaktör för Popmuzik. Älskar popmusik i största allmänhet och mina husgudar är Pet Shop Boys. Tycker att en bra låt är en låt som jag vill lyssna på mer än en gång.

Spellistor

MER POPMUZIK SOM PATREON

Nu när Popmuzik inte längre finns på Facebook, får du gärna följa bloggen på Patreon.
Där kan du som medlem få uppdateringar om nya inlägg i bloggen, läsa krönikor, rösta i roliga omröstningar och vara med i diskussionen om ny popmusik. Du kan bli medlem helt gratis, eller om du vill kan du även stötta bloggen med några kronor i månaden som Popmuzik Liker eller Popmuzik Lover. Vi ses på Patreon

Musikinspiration från Göteborg sedan 2011