Old Swing är en trio från London. Bandet bilades 2016 och släppte sedan sin första singel Time förra året. Singeln följdes sedan upp av Wonder och nu är det då dags för herrarna att släppa singeln In my head.
En solblekt poplåt med inslag av den alltid lika älskade 80-talsproduktionen. Du vet, den där härliga mixen av gitarrer och platta trummaskiner och synthar. Nostalgi.

Share.

Grundare och chefredaktör för Popmuzik. Älskar popmusik i största allmänhet och mina husgudar är Pet Shop Boys. Tycker att en bra låt är en låt som jag vill lyssna på mer än en gång.

Spellistor

MER POPMUZIK SOM PATREON

Nu när Popmuzik inte längre finns på Facebook, får du gärna följa bloggen på Patreon.
Där kan du som medlem få uppdateringar om nya inlägg i bloggen, läsa krönikor, rösta i roliga omröstningar och vara med i diskussionen om ny popmusik. Du kan bli medlem helt gratis, eller om du vill kan du även stötta bloggen med några kronor i månaden som Popmuzik Liker eller Popmuzik Lover. Vi ses på Patreon

Musikinspiration från Göteborg sedan 2011