Har du någonsin fått känslor för någon annan samtidigt som du är i en relation?
Att pulsen ökar och fjärilarna i magen fladdrar lite extra när man tänker på eller träffar den där personen. Personen som då inte är ens partner.
Jag tror att det hänt det flesta. Att vara i en relation är ju inte samma sak som att vara blind. Ser du något som du uppskattar så är det ju bara så. Sedan är väl frågan hur man hanterar de där känslorna som är det avgörande.

Följ på Patreon

Det är just dessa känslor för någon annan som helt plötsligt bubblat upp, som Amanda Jerlov sjunger om på nya singeln I’ve got a boyfriend. En låt där hon lite skamset sjunger att hon fått stora känslor för en annan person och hur tankarna är som en tornado i skallen.

“Jag har ingen integritet – jag berättar allt för alla. Men när jag skrev I’ve got a boyfriend tänkte jag: ”Herregud, jag är världens sämsta människa. Den här kommer jag aldrig kunna visa för någon.” Samtidigt var det också just därför jag älskade låten. Om det inte känns lite för naket och lite för obekvämt att släppa musiken, är det kanske inte heller tillräckligt bra? Det är ju först när artisterna får svettas lite som man känner något på riktigt.”

Låten i sig är supercharmig med sockersött arrangemang där härligt körarrangemang lyfter fram de stora känslorna medan Amanda slits mellan sina känslor. Det är i mina öron träffsäkert och de smäktande stråkarna gör det hela till tidlös pop. Underbart!

Med singeln får vi första smakprovet från Amandas kommande debutalbum som släpps nästa år.

Om du gillar att upptäcka ny musik i bloggen får du gärna bli Popmuzik Lover på Patreon. Då stöttar du bloggen och gör det möjligt för fler artister att ha en plattform att synas på.
Become a patron at Patreon!
Popmuzik Favoriter
Share.

Grundare och chefredaktör för Popmuzik. Älskar popmusik i största allmänhet och mina husgudar är Pet Shop Boys. Tycker att en bra låt är en låt som jag vill lyssna på mer än en gång.

Leave A Reply

Spellistor

BLI MEDLEM OCH STÖTTA POPMUZIK

Popmuzik drivs av passionen till musiken.
Här finns inget stort mediabolag eller rika finansiärer bakom sidan som gör att den går runt. Bara personligt engagemang och kärleken till musiken.

Du som läsare kan bli Popmuzik Lover och stötta bloggens omkostnader så som webbhotell med mera, samt att du ser till att bloggen lever vidare som en  bred och nyfiken musikblogg.

Om du vill tipsa om musik och vara garanterad att jag svarar dig om ditt inskick, kan du välja Patreon-medlemskapet ”Skicka musik till bloggen”. På det viset får du alltid återkoppling om musiken du skickat in, samtidigt som du hjälper du till att stötta bloggen.

Tillsammans hjälps vi åt att göra Popmuzik till en plattform att upptäcka bra musik på utan algoritmer eller AI. 

Tack för ditt stöd. 

Följ popmuzik