Titeln till trots, så handlar Möta döden i Paris faktiskt INTE om möta döden just där. För låten är istället peppande och livsbejakande. Att helt enkelt sluta se mörkt och måla fan på alla väggar och i stället dra till Paris, för varför inte? Våren i Paris är ju ändå det bästa och ett avbrott från vardagens alla måste.
Jag tyckte ju låten var supercharmig. Lekfullt arrangemang som är skönt medryckande där synthmelodier och ett taktfast beat bygger upp låten. Över den ligger Anja Bigrells sång med en härligt finurlig text, som man inte kan göra annat än att le åt.
Resultatet är en låt som definitivt är en överraskning i budskap kontra titeln, samt att just dess upplyftande känsla får låten att bli en härlig poppärla i din spellista.




