Detta var vackert!
Men det blir ju gärna vackert när Ane Brun sjunger på en låt. Det är något med sångerskans röst som verkligen tilltalar mig. Här kanske till och med något extra.
MOLØ är artistnamnet för Moa Lönnå, som är en producent och DJ från Stockholm och som numera bor i Berlin.
Just nu sammanställer MOLØ sitt kommande album som kommer att ta med oss in i ett svävande och ambient ljudlandskap. Den typ av ljudlandskap som du här upplever på låten Malmö.
Malmö skapar musiken för stunden då solen går upp inför en varm sommardag. Man liksom omsluts av låtens ljudbild tillsammans med Ane Bruns vackert vemodiga sång.
Helt klart musik som skapar bilder i huvudet medan man lyssnar på den och som tar en med på en musikalisk resa. Kanske en resa tillsammans genom den där sommarstadens gator under the golden hour.
Vad får du för bilder i huvudet när du hör Malmö?




