Med singeln Sweet July får inte bara en låt vars titel passar fint med årstiden och månaden, vi får även andra singeln från Take Thats kommande tionde studioalbum.
Sweet July är en medryckande poplåt med ett läckert beat som löper genom låten och som sjungs med staccato-vokaler. Det är väldigt effektivt och det blir extra snyggt med herrarnas stämsång, som liksom sätter pricken över i:et i arrangemanget här.
På låtens sjunger Garry Barlow om att ge sig hän för kärleken och kasta sig över den med huvudet före, att bara njuta av nuet tillsammans utan att bry sig om vad morgondagen har att erbjuda. Älskar textraden ”take my love and be greedy” som lockar till ett frosseri av kärlek, passion och lust. Så detta kanske kan bli sommaren mest skönsjungande kärlekslåt, månne?
Extra plus för att låten är mixad i Dolby Atmos, vilket alltid ger en roligare dynamik till låten. Det passar bra med stämsångerna här och låtens lekfullhet i allmänhet.
Sweet July är skriven av bandet tillsammans med Bill Maybury och låtens producent Matt Rad.



