Oscar Zia berättar om killen han träffade på en fest, som han gick fram och ”smakade på”. Den smakbiten blev till något mer. Att ha ett situationship med en person som kanske inte är pojkvänsmaterial, men som sätter eld på nätterna. Känner du igen den relationen? Man har passionen och sexet, men kanske inte alla andra ingredienser som behövs för ett riktigt förhållande. En relation som föddes och lever på natten.
“Vi som är natten handlar om en period i mitt liv då det var mycket fest, lite sömn och allt var en killes fel som drog med mig ut. Vi fanns bara på natten, och jag gjorde inget annat än att vara med honom. Även om detta var ett tag sedan får jag fortfarande samma känslor av nostalgi, lite ångest och skam. Samtidigt som saknar jag att vara idiotiskt kär…”
Personligen hade jag en sådan relation för en herrans massa år sedan. Där vi sågs på nätterna och han lämnade alltid morgonen efter. Det gick så långt att han kunde skicka ett SMS med bata ett ”?” och jag svarade med ett ”!”, så var det fritt fram att komma över. Det situationshipet ebbade sedan ut och nu var det år sedan jag ens sett till honom. Vet faktiskt inte ens om han bor kvar här i Göteborg.
Vi som är natten är skriven av Zia tillsammans med Alex Shield, Arild Wahl och Jaqe. Arrangemanget är behagligt rytmiskt i stil, med en soft vers som blommar ut i en mer medryckande refräng med körsång som ger en djupare dimension till låten.
En singel som får avsluta musikåret 2025 för både Oscar Zia och Popmuzik.


