Producenten och DJ:n Marco Farouk samarbetar med Joakim Lundell för att ge oss nya singeln Hide ’n seek. Med sköna beats och vemodig sång är låten inspirerad av Lundells TV-serie med samma namn och blir lite som en temalåt för serien. Det känns som en match made in heaven för de båda artisterna måste jag säga. Bra klubbmusik som med suggestiv känsla blandad med vemod och energi fångar ens intresse. I alla fall mitt.

Marco Farouk

Share.

Grundare och chefredaktör för Popmuzik. Älskar popmusik i största allmänhet och mina husgudar är Pet Shop Boys. Tycker att en bra låt är en låt som jag vill lyssna på mer än en gång.

Spellistor

MER POPMUZIK SOM PATREON

Nu när Popmuzik inte längre finns på Facebook, får du gärna följa bloggen på Patreon.
Där kan du som medlem få uppdateringar om nya inlägg i bloggen, läsa krönikor, rösta i roliga omröstningar och vara med i diskussionen om ny popmusik. Du kan bli medlem helt gratis, eller om du vill kan du även stötta bloggen med några kronor i månaden som Popmuzik Liker eller Popmuzik Lover. Vi ses på Patreon

Musikinspiration från Göteborg sedan 2011