TV 4 meddelar idag att det inte blir ett X-Factor i år, utan att de istället satsar på gammalt beprövat koncept i form av Idol.
Visst, X-Factor Sverige blev inte den stora succé som vi alla hoppats på, men samtidigt beror det nog mer på något blek jury och lite för utvattnat koncept mer än att X-Factor i sig är dåligt.
Jag gillar konceptet med att det är olika typer av artister som är med och att juryn coachar dem, så att det inte bara blir tjejer och killar kring 18 till 23 som får vara med.
Men för TV 4 är det enbart frågan om pengar in, mer än att utveckla roliga program, så X-Factor fick sin chans och förlorade.
För min del hade man nog fått hoppa över både Idol och X-Factor i år för att skapa sug efter den typen av program igen. För just nu känns det som vi fått lite för mycket av det goda vad gäller talangjakter i TV.
1 kommentar
Detta irriterar mig så mycket..
Bästa UK-talang-showen från början var helt utan tvekan UK Idol, men det gillades inte av cheferna, o så skapade man X-Factor, vilket var helt underbart i några år, sen kom the Voice, vilket failat fullkomligt både i Svedala o UK. Men i USA går det annorstädes, o det tycker jag är trivsamt, att det inte finns enbart ett koncept som vinner, utan det är många fler variabler; jury, deltagare, regler, osv infinity…
Den som har bäst balans på det stora hela vinner.
Kanske vi borde ha en reality show som FÖRST väljer vilken talang-show som ska få representera alla kandidater. Det ni, på TV4, Kanal5 o SVT1!
Royalties hither..