Örnsberg är här tillbaka med ny låt som även kan bli hans sista. Sist vi hörde från honom var med singeln So young, so real som släpptes förra sommaren och som fick lite producenthjälp av Niklas Fröberg.
Nya singeln heter I look so good och handlar om att bli lämnad. Singeln bjuder på drömliknande pop med ett svagt 80-talsfilter över produktonen, vilket undertecknad såklart uppskattar.

Patreoninskick

Men vad var det där med sista låten?
Enligt pressutskicket berättar Örnsberg att allt är lite upp och ner just nu och att det just nu känns som det blir hans sista släpp under detta namn.
Hur det blir med det får vi helt enkelt se, men om inget så gör han ett värdigt farväl med just I look so good.

Om du gillar att upptäcka ny musik i bloggen får du gärna bli Popmuzik Lover på Patreon. Då stöttar du bloggen och gör det möjligt för fler artister att ha en plattform att synas på.
Become a patron at Patreon!
Apple Music
Share.

Grundare och chefredaktör för Popmuzik. Älskar popmusik i största allmänhet och mina husgudar är Pet Shop Boys. Tycker att en bra låt är en låt som jag vill lyssna på mer än en gång.

Comments are closed.

Spellistor

BLI MEDLEM OCH STÖTTA POPMUZIK

Popmuzik drivs av passionen till musiken.
Här finns inget stort mediabolag eller rika finansiärer bakom sidan som gör att den går runt. Bara personligt engagemang och kärleken till musiken.

Du som läsare kan bli Popmuzik Lover och stötta bloggens omkostnader så som webbhotell med mera, samt att du ser till att bloggen lever vidare som en  bred och nyfiken musikblogg.

Om du vill tipsa om musik och vara garanterad att jag svarar dig om ditt inskick, kan du välja Patreon-medlemskapet ”Skicka musik till bloggen”. På det viset får du alltid återkoppling om musiken du skickat in, samtidigt som du hjälper du till att stötta bloggen.

Tillsammans hjälps vi åt att göra Popmuzik till en plattform att upptäcka bra musik på utan algoritmer eller AI. 

Tack för ditt stöd. 

Följ popmuzik