Artisten och låtskrivaren Sophia Somajo är tillbaka och släpper med singeln Tarantino sin första på sju år. Låten är skriven och producerad av Sophia själv tillsammans med inga mindre än Max Martin och Martin Stilling.

Apple Music

Med vissling, western-gitarr och taktfasta trummor visar trion var popskåpet ska stå med låten. Den är ögonblicklig med sina lysande melodislingor och filmiska känsla. Det är vemod och hit i ett, samt en målande text när Somajo sjunger om en överdriven kärlekshistoria, inspirerad av Quentin Tarantinos ikoniska filmvärld.
Här skulle jag väl säga att det är synd att de inte mixade låten i Dolby Atmos, för det hade höjt den ännu ett snäpp i arrangemang och känsla. Men man kan inte få allt. Kanske nästa gång?

Med låten får vi också första smakprovet från sångerskans kommande album CLOWN, som då blir hennes fjärde i ordningen. Om albumet i sig säges det i ett pressutskick:
Albumet är en avskalning av den persona hon tidigare dolt sig bakom, både visuellt och musikaliskt. Hon slutade färga håret, släppte vokaleffekterna och omfamnade ärliga texter och organiska produktioner, inspirerade av 80-talets ballader, hiphop och pop – musik hon växte upp med. 

Visst låter det lovande? Tarantino är definitivt en låt som i alla fall fick mig att vilja höra mer.

Om du gillar att upptäcka ny musik i bloggen får du gärna bli Popmuzik Lover på Patreon. Då stöttar du bloggen och gör det möjligt för fler artister att ha en plattform att synas på.
Become a patron at Patreon!
Share.

Grundare och chefredaktör för Popmuzik. Älskar popmusik i största allmänhet och mina husgudar är Pet Shop Boys. Tycker att en bra låt är en låt som jag vill lyssna på mer än en gång.

Leave A Reply

Spellistor

BLI MEDLEM OCH STÖTTA POPMUZIK

Popmuzik drivs av passionen till musiken.
Här finns inget stort mediabolag eller rika finansiärer bakom sidan som gör att den går runt. Bara personligt engagemang och kärleken till musiken.

Om du gillar att läsa Popmuzik får du gärna bli medlem via Patreon och bidra till bloggens fortsatta verksamhet att lyfta fram ny musik och duktiga artister. Allt från det stora till det lilla. Från det folkkära till din kompis eller syster som precis släppt sin debut. 

Som medlem får du ta del av exklusivt innehåll i bloggen så som recensioner, krönikor, mm. 
Att bli Patreon kostar endast 50 kr / månad och du kan vara medlem så länge du känner för det. 
Klicka på ”Bli medlem här”-länken redan nu och kom med i gemenskapen. 

Tack för ditt stöd!

Följ popmuzik