Alltså. Hur härligt var detta?
Det är Allsång På Skansen-ledaren Pernilla Wahlgren som nu äntligen släpper en ny singel. Till sin hjälp har hon ingen mindre än sonen Benjamin Ingrosso som tillsammans med Hampus Lindvall och Micke Mårtensson skrivit Han vill ha mig.

Apple Music

Resultatet är en medryckande och soulig poplåt med discostråkar och en härligt klisterig refräng där Pernilla sjunger om den där perfekta mannen som kommit in i hennes liv och säger att han vill ha henne. Härligt romantiskt och lättsamt. Jag skulle ju säga att det andas Orup över produktionen och känslan i låten, vilket alltid är en bra sak.

Helt klart en lysande låt och comeback av Pernilla som absolut ska jobba mer med sin supertalangfulla son och göra just denna typ av medryckande pop. Kanske dags att göra ett nytt framträdande i Melodifestivalen? Ja, tack!

Grundare och chefredaktör för Popmuzik. Älskar popmusik i största allmänhet och mina husgudar är Pet Shop Boys. Tycker att en bra låt är en låt som jag vill lyssna på mer än en gång.

Leave A Reply

Spellistor

BLI MEDLEM OCH STÖTTA POPMUZIK

Popmuzik drivs av passionen till musiken.
Här finns inget stort mediabolag eller rika finansiärer bakom sidan som gör att den går runt. Bara personligt engagemang och kärleken till musiken.

Om du gillar att läsa Popmuzik får du gärna bli medlem via Patreon och bidra till bloggens fortsatta verksamhet att lyfta fram ny musik och duktiga artister. Allt från det stora till det lilla. Från det folkkära till din kompis eller syster som precis släppt sin debut. 

Som medlem får du ta del av exklusivt innehåll i bloggen så som recensioner, krönikor, mm. 
Att bli Patreon kostar endast från 25 kr / månad och du kan vara medlem så länge du känner för det. 
Klicka på ”Bli medlem här”-länken redan nu och kom med i gemenskapen. 

Tack för ditt stöd!

Följ popmuzik