Känner du också att du behovet av egentid och att helt enkelt få vara för dig själv?
Det är precis det som Sarah von Reis sjunger om på senaste singeln Solitude. En låt om att söka ensamheten.

Följ på Patreon

Om singeln berättar Sarah:

”Kalla det ensamvarg/neuro-spicy/HSP; jag är som en disktrasa och suger upp allt och alla runt omkring mig. Det kan ibland vara lite övermäktigt och jag behöver ensamtid för att palla. Solitude är bokstavligt talat en kärlekshyllning till ensamhet och en längtan efter att bara få vara i fred. Solitude är en hymn tillägnad alla mina fellow introverts.”

Låten i sig har ett behagligt lunk som som ger oss en country-doftande aura över låten. Det är mjuka elektroniska element som kryddats med slidegitarrer och lite lekfulla pianoslingor. Över det hela ligger Sarahs mjuka och luftiga röst medan hon sjunger ut texten i låten. Skön känsla och låt från denna spännande artist och sin pop noir.

Solitude är producerad av Michelle Amkoff och du hör resultatet här nedan.
Samtidigt som du lyssnar får du gärna spara ner Popmuzik som en app i din mobil.
Bara klicka på delningsknappen i din webbläsare och välj ”Lägg till på hemskärmen”. Via appen kan du sedan lätt komma åt bloggen och de daglige musiktipsen du hittar här, samt att du även kan aktivera notiser. Smidigt va?

Grundare och chefredaktör för Popmuzik. Älskar popmusik i största allmänhet och mina husgudar är Pet Shop Boys. Tycker att en bra låt är en låt som jag vill lyssna på mer än en gång.

Comments are closed.

Spellistor

BLI MEDLEM OCH STÖTTA POPMUZIK

Popmuzik drivs av passionen till musiken.
Här finns inget stort mediabolag eller rika finansiärer bakom sidan som gör att den går runt. Bara personligt engagemang och kärleken till musiken.

Om du gillar att läsa Popmuzik får du gärna bli medlem via Patreon och bidra till bloggens fortsatta verksamhet att lyfta fram ny musik och duktiga artister. Allt från det stora till det lilla. Från det folkkära till din kompis eller syster som precis släppt sin debut. 

Som medlem får du ta del av exklusivt innehåll i bloggen så som recensioner, krönikor, mm. 
Att bli Patreon kostar endast från 25 kr / månad och du kan vara medlem så länge du känner för det. 
Klicka på ”Bli medlem här”-länken redan nu och kom med i gemenskapen. 

Tack för ditt stöd!

Följ popmuzik