Det var i fjol som Cissi Wallin Blomberg steg ut i rampljuset som popartist och debuterade med singeln Fragile like a bomb. En låt som släpptes under artistnamnet CISSI på internationella kvinnodagen, den femte Mars. Ytterligare tre singlar blev det under året. Alla på engelska.

Popmuzik Favoriter

Nu är det dock 2024 och CISSI byter uttryck till svenska när det är dags för singeln Spring spring.
Man hör redan i inledningen att detta kommer att bli magiskt. Det är liksom förväntningar som hänger i luften när låten byggs upp till något som jag kallar för filmisk pop. Jag är ju väldigt svag för denna typ av arrangemang där något liksom bubblar under ytan.

Spring spring i sig är en uppriktig historia om medelålderskvinnans jakt på bekräftelse och omöjliga ideal. En text som är rak och ärlig, fylld av stora känslor som tryckts undan länge nog och nu bara måste få komma ut.

Bra är väl det, för Spring spring är inte bara en lysande poplåt, det är också en spännande början på CISSIs nya musikår.

Grundare och chefredaktör för Popmuzik. Älskar popmusik i största allmänhet och mina husgudar är Pet Shop Boys. Tycker att en bra låt är en låt som jag vill lyssna på mer än en gång.

Comments are closed.

Spellistor

BLI MEDLEM OCH STÖTTA POPMUZIK

Popmuzik drivs av passionen till musiken.
Här finns inget stort mediabolag eller rika finansiärer bakom sidan som gör att den går runt. Bara personligt engagemang och kärleken till musiken.

Om du gillar att läsa Popmuzik får du gärna bli medlem via Patreon och bidra till bloggens fortsatta verksamhet att lyfta fram ny musik och duktiga artister. Allt från det stora till det lilla. Från det folkkära till din kompis eller syster som precis släppt sin debut. 

Som medlem får du ta del av exklusivt innehåll i bloggen så som recensioner, krönikor, mm. 
Att bli Patreon kostar endast från 25 kr / månad och du kan vara medlem så länge du känner för det. 
Klicka på ”Bli medlem här”-länken redan nu och kom med i gemenskapen. 

Tack för ditt stöd!

Följ popmuzik