Laddar Evenemang

Evenemang i november 2019

Evenemang Search and Views Navigation

Evenemang Views Navigation

Calendar of Evenemang

Calendar of Evenemang
måndagtisdagonsdagtorsdagfredaglördagsöndag
28

Emanuel Tägil – Hakelverket, Göteborg

Beast In Black + support: Myrath – Trädgår’n, Göteborg

Yellowjackets – Nefertiti, Göteborg

Robert Ellis – Oceanen, Göteborg

Entombed A.D. + Aborted – Pustervik, Göteborg

Simon & Garfunkel Revival Band – Göteborgs Konserthus, Göteborg

Tad Robinson Band feat Alex Schultz – Nefertiti, Göteborg

The Blue Stones – Oceanen, Göteborg

POD + Alien Ant Farm – Sticky Fingers, Göteborg

Diskopunk – Studio HPKSM, Göteborg

D-A-D – Trädgår’n, Göteborg

Really Dan feat. Jojje Wadenius – Nefertiti, Göteborg

Paradisäppelvägen – Oceanen, Göteborg

Clinton Fearon – Musikens Hus, Göteborg

Zeila + Seabiscuit – Studio HPKSM, Göteborg

Aki – Nefertiti, Göteborg

Josefine Cronholm – Nefertiti, Göteborg

Magma + All Traps on Earth – Brewhouse, Göteborg

Sara Parkman + Anna Ran – Oceanen, Göteborg

Lolita Pop – Sticky Fingers, Göteborg

PORq + Radion – Dirty Deeds Rock Club, Göteborg

Becca Stevens – Nefertiti, Göteborg

4

232 strängar – Nefertiti, Göteborg

Judith Hill – Nefertiti, Göteborg

Skepta – Trädgår’n, Göteborg

Selma & Gustaf – Clarion Hotel Post, Göteborg

Christian Kjellvander – Wine Mechanics, Göteborg

Beyond the Black + Forever Still – Pustervik, Göteborg

Orville Peck – Sticky Fingers, Göteborg

Detroit Cobras + The Peawess – Showdown, Musikens Hus, Göteborg

Caroline Spence – Oceanen, Göteborg

Zeal & Ardor – Pustervik, Göteborg

Kadavar + Hällas – Brewhouse, Göteborg

Stefan Sundström – Stora Teatern, Göteborg

The Cult Of Boydah – Studio HPKSM, Göteborg

Alphaville – Trädgår’n, Göteborg

Klabbes Bank – Nefertiti, Göteborg

Barnet + Clara Klingenström – Oceanen, Göteborg

Stefan Sundström – Stora Teatern, Göteborg

General Knas + Allyawan – Brewhouse, Göteborg

The Legends 60s & 70s Comback Special – Göteborgs Konserthus, Göteborg

Mushroom Caravan Overdrive + Predawn – Dirty Deeds Rock Club, Göteborg

Olden Yolk – Holy Moly, Göteborg

A Tribute to Dire Straits – Göteborgs Konserthus, Göteborg

Rättegång + Mongrel (Irland) – Fängelset, Göteborg

The Mountain Goats – Pustervik, Gothenburg

Jon Spencer & The Hitmakers (US) + support – Musikens Hus, Göteborg

Bedouine – Pustervik, Göteborg

Edda Magnason – Nefertiti, Göteborg

Viktoria Tolstoy Band – Nefertiti, Göteborg

Moto Boy – Pustervik, Göteborg

Second Line Jazzband – Clarion Hotel Post, Göteborg

Corroded – Trädgår’n, Göteborg

Christian Muthspiel & Steve Swallow – Nefertiti, Göteborg

Cate Le Bon – Oceanen, Göteborg

Priests (US) + Beverly Kills – Musikens Hus, Göteborg

Svante möter Beppe Wolgers – Stora Teatern, Göteborg

Avantgardet – Bengans Fik, Göteborg

Per Persson & Nya Packet, Nefertiti, Göteborg

A.C.T + Workshop of the Wolf – Musikens Hus, Göteborg

The World of Hans Zimmer – A Symphonic Celebration – Scandinavium, Göteborg

The Suburbans – Contrast Public House, Göteborg

Hiphop på Båten Götapetter – Göteborg

Hurula – Pustervik, Göteborg

Alphaville – Trädgår’n, Göteborg

Mipso – Nefertiti, Göteborg

Weyes Blood (US) – Oceanen, Göteborg

Sarah Klang – Pustervik, Göteborg

Blond – Studio HPKSM, Göteborg

Chico Trujillo – Stora Teatern, Göteborg

Sacrament of Sin Tour 2019 Trädgår’n, Göteborg

Sarah Klang – Pustervik, Göteborg

Koloni: Tallawit Timbouctou + Arrington de Dionyso – Oceanen, Göteborg

Maceo Parker – Pustervik, Göteborg

Andrew Combs + Erin Rae – Pustervik, Göteborg

Playhouse NWO + William Soovik – Nefertiti, Göteborg

Blicher Hemmer Gadd – Nefertiti, Göteborg

Pussy Riot – Pustervik, Göteborg

Mejram – Clarion Hotel Post, Göteborg

Thank you for the music – En hyllning till Björn & Benny – Göteborgs Konserthus, Göteborg

Cure-a-Phobia – Nefertiti, Göteborg

Sudan Archives – Oceanen, Göteborg

Hante & Solveig Matthildur – Musikens Hus, Göteborg

Rival Sons + Graveyard – Kajskjul 105, Göteborg

Maple & Rye + Crying Day Care Choir – Oceanen, Göteborg

Lera Lynn – Pustervik, Göteborg

Lars Winnerbäck – Scandinavium, Göteborg

Kajsa Grytt – Musikens Hus, Göteborg

JUNG – Pustervik, Göteborg

The New Children + The Telegram – Studio HPKSM, Göteborg

Fatboy Slim – Trädgår’n, Göteborg

Deportees + Support: Esther – Pustervik, Göteborg

Maple & Rye + Crying Day Care Choir – Oceanen, Göteborg

Boy Harsher + Chasms – Musikens Hus, Göteborg

Pepperland – Nefertiti, Göteborg

Queensrÿche + Firewind – Trädgår’n, Göteborg

Dweezil Zappa – Göteborgs Konserthus, Göteborg

Ezra Furman – Pustervik, Göteborg

Sissels Jul – Göteborgs Konserthus, Göteborg

Jacob Karlzon – Göteborgs Konserthus, Göteborg

Leprous + The Ocean och Port Noir – Pustervik, Göteborg

Moneybrother – Stora Teatern, Göteborg

WE ARE – Nefertiti, Göteborg

Osebol, en föreställning om en by – Nefertiti, Göteborg

The Aristocrats – Pustervik, Göteborg

Gentlemen & Gangsters – Clarion Hotel Post, Göteborg

Farvel – Bengans Fik, Göteborg

Karolina Almgren Projekt – Nefertiti, Göteborg

Sumie + Albert Af Ekenstam – Oceanen, Göteborg

Hank von Hell + Skallbank & The Drippers – Pustervik, Göteborg

White Hills (US) + support – Musikens Hus, Göteborg

Kaja + Kraken Shanty Band – Studio HPKSM, Göteborg

Ebbot, Julia Frej och Gunnar Frick – KoM, Göteborg

Nadja Evelina – HAK, Göteborg

Melissa Horn – Göteborgs Konserthus, Göteborg

bob hund – Pustervik, Göteborg

Árstíðir (ISL) – Musikens Hus, Göteborg

Danskeband – Studio HPKSM, Göteborg

Stina Velocette – Nefertiti, Göteborg

Ebbot, Julia Frej och Gunnar Frick – KoM, Göteborg

Progress Productions 15 – Sticky Fingers, Göteborg

Paulo Mendonca – Nefertiti, Göteborg

Mayhem + support – Pustervik, Göteborg

Melissa Horn – Göteborgs Konserthus, Göteborg

The Blue Ruin + MotherGaia & Gästspel av The Deadly Sins – Dirty Deeds Rock Club, Göteborg

Hannah Aldridge [US] – Bengans, Göteborg

+ Exportera evenemang

Tack för att du stöttar mitt arbete med Popmuzik via Patreon!
Become a Patron!