Loading Evenemang

« Alla Evenemang

  • Detta evenemang har redan ägt rum.

Venus Anon – Skulpturhallen, Göteborgs Konstmuseum

oktober 2 @ 19:00 – 22:00

I samband med nya EP:n Will You Allow It?, som släpps den 25 september, presenterar Venus Anon Large Rooms Tour 2026 tillsammans med In This Dunya och Luger – en tre stopp lång turné som tar henne till Skissernas Museum i Lund, Göteborgs Konstmuseum och Fotografiska i Stockholm. 

Apple Music

Venus Anon skriver och producerar sin egen musik och har byggt ett eget språk mellan experimental R&B, pop, gitarrmusik och elektronisk produktion. På Will You Allow It? blir den världen mer svårfångad och inåtvänd, med ett projekt som kretsar kring tvivel, tro och den omöjliga längtan efter att vara god, mild, kontrollerad och fri från smärta.

I stället för den givna vägen genom klubb- och konsertlokaler söker sig Large Rooms Tour till tre institutioner med en annan plats i sina städer. Rum som bär en idé om offentlig kultur, men vars betydelse också formas av vilka som kliver in genom dörrarna, vilka publiker som hittar dit och vad som får ta plats där.

Museerna blir därför inte bara en fond för konserterna. Varje stopp utgår från sitt eget rum och låter Venus musik möta platser som redan rymmer andra konstformer, andra sammanhang och andra sätt att samlas kring kultur.

De senaste åren har fört med sig en Grammisnominering, internationell uppmärksamhet från bland andra DAZED, COLORS och The Needle Drop, samt Årets RnB/Soul på Manifestgalan 2026. Med Large Rooms Tour får nästa kapitel i VenusAnons värld ta fysisk plats i tre av landets mest etablerade kulturrum.

Göteborgs Konstmuseum

Götaplatsen 6
Göteborg, 412 56 Sweden
+ Google Map
031-368 35 00
Visa Plats-webbplats

Om du gillar att upptäcka ny musik i bloggen får du gärna bli Popmuzik Lover på Patreon. Då stöttar du bloggen och gör det möjligt för fler artister att ha en plattform att synas på.
Become a patron at Patreon!
Mer Musik

Spellistor

BLI MEDLEM OCH STÖTTA POPMUZIK

Popmuzik drivs av passionen till musiken.
Här finns inget stort mediabolag eller rika finansiärer bakom sidan som gör att den går runt. Bara personligt engagemang och kärleken till musiken.

Du som läsare kan bli Popmuzik Lover och stötta bloggens omkostnader så som webbhotell med mera, samt att du ser till att bloggen lever vidare som en  bred och nyfiken musikblogg.

Om du vill tipsa om musik och vara garanterad att jag svarar dig om ditt inskick, kan du välja Patreon-medlemskapet ”Skicka musik till bloggen”. På det viset får du alltid återkoppling om musiken du skickat in, samtidigt som du hjälper du till att stötta bloggen.

Tillsammans hjälps vi åt att göra Popmuzik till en plattform att upptäcka bra musik på utan algoritmer eller AI. 

Tack för ditt stöd. 

Följ popmuzik