Doll Hunt är artistnamnet för Andrew Hunt från Brisbane med rötter i Storbritannien. Efter debuten D’arblay Street är han här aktuell med singeln Stare at my shoes. En låt om isolation och frustration där sångaren frågar sig vem han är. Allt skapat som en klassisk poplåt med singer-songwriterproduktion. Bra melodi och popkänsla, så helt klart min påse detta. Du hör låten här nedan, och visa gärna vad du tycker om låten via rekationsknapparna under spelaren.

Grundare och chefredaktör för Popmuzik. Älskar popmusik i största allmänhet och mina husgudar är Pet Shop Boys. Tycker att en bra låt är en låt som jag vill lyssna på mer än en gång.

Comments are closed.

Spellistor

MER POPMUZIK SOM PATREON

Nu när Popmuzik inte längre finns på Facebook, får du gärna följa bloggen på Patreon.
Där kan du som medlem få uppdateringar om nya inlägg i bloggen, läsa krönikor, rösta i roliga omröstningar och vara med i diskussionen om ny popmusik. Du kan bli medlem helt gratis, eller om du vill kan du även stötta bloggen med några kronor i månaden som Popmuzik Liker eller Popmuzik Lover. Vi ses på Patreon

Musikinspiration från Göteborg sedan 2011