Premiär i Being Blogged NYJörgen Thorsson är kanske mest känd som skådespelare från bland annat serien Bron, Äkta människor och filmen Monica Z.
Men han släpper även musik och har några album i bagaget, senast var Stockholm Heartbreak från 2013. För en månad sedan släppte han singeln Fan Livet som var första smakprovet på kommande albumet med samma namn.
Idag är det dock dags för singel nummer två att ha premiär här i bloggen. Krossa mig heter låten och är en duett med musikalartisten och skådisen Lisette Pagler.

Popmuzik Favoriter

Hur kommer det sig att du och Lisette Pagler samarbetar?
Åh, enkelt. Har sprungit på henne på Stadsteatern i Stockholm en del och alltid tänkt det vore kul och göra nåt ihop. Så nu när det fanns läge för en duett på skivan var det självklart. Och när jag hör resultatet känns det så bra. Hennes röst får liksom mig att låta bättre än vad jag egentligen gör. (Jörgen skrattar). Och låten kan nu tolkas som en parrelation, det ger en extra dimension till texten, alla de rädslor och förhoppningar man kanske inte vågar säga till varann kan nu få komma fram i en sång.

Texten? Krossa mig?
Ja. Nä men jag har en ganska rik historia av att bli dumpad. Eller att det bara inte går. Jag kommer krossas under alla känslorna och förväntningarna på den sociala konstruktionen som tvåsamhet är. Jag kommer att börja bete mig konstigt i det, sluta mig som en mussla, för att sen vilja ha all kärlek i världen, för att sen vilja vara ifred för att sen vilja va nära. Det är fruktansvärt. I det spelet som uppstår där – krossas jag. Du kommer vilja gå. Eller jag kommer till slut bete mig så undflyende att du måste gå. Men fram tills dess är det oftast lika läskigt som fantastiskt.

Det låter lite Mark Knopfler över Krossa Mig?
Haha… Det är producenternas, Andreas Dahlbäcks och Mikaela Hanssons, genidrag. Min demo hade visans bygge. Så jag fick en chock – en positiv chock när jag fick förslaget. Då gäller det att hålla sig vidöppen och slänga demon på sophögen. Så går det när man jobbar med de bästa. Man måste va redo att kunna kasta allt man har och skissa nytt. Det behövde jag ju inte riktigt, men att hålla mig öppen är nåt jag försöker värna, särskilt som jag har en tjurskalle som lurar också. Men I love it. I Krossa mig möts flera element jag gillar. Vintagesnygg gitarrslinga mot ganska naiv sångmelodi mot en synthig bakgrund. Och vi var ju bara tvungna att ha flera minuter gitarrsolo, av Petter Näse, det bara ledde dit. Och jo, den är jättelång, men jag kommer ändå inte köra den på mellon.

Jörgen Thorsson
@Facebook

Share.

Grundare och chefredaktör för Popmuzik. Älskar popmusik i största allmänhet och mina husgudar är Pet Shop Boys. Tycker att en bra låt är en låt som jag vill lyssna på mer än en gång.

Comments are closed.

Spellistor

BLI MEDLEM OCH STÖTTA POPMUZIK

Popmuzik drivs av passionen till musiken.
Här finns inget stort mediabolag eller rika finansiärer bakom sidan som gör att den går runt. Bara personligt engagemang och kärleken till musiken.

Om du gillar att läsa Popmuzik får du gärna bli medlem via Patreon och bidra till bloggens fortsatta verksamhet att lyfta fram ny musik och duktiga artister. Allt från det stora till det lilla. Från det folkkära till din kompis eller syster som precis släppt sin debut. 

Som medlem får du ta del av exklusivt innehåll i bloggen så som recensioner, krönikor, mm. 
Att bli Patreon kostar endast från 25 kr / månad och du kan vara medlem så länge du känner för det. 
Klicka på ”Bli medlem här”-länken redan nu och kom med i gemenskapen. 

Tack för ditt stöd!

Följ popmuzik